Rok produkcji

1965

Pojemność silnika

499,5 cm³

Moc

17,5 km

Masa własna

470 kg

Fiat 500 nie tyle zmotoryzował powojenną Italię, co stał się wręcz symbolem włoskiego stylu życia, designu i jednym z bardziej lubianych samochodów wszechczasów. Model zadebiutował w 1957 roku. Odbudowujące się po wojnie Włochy potrzebowały taniego, masowego auta. Od 1955 roku dostępny na rynku był mocno zbliżony model 600. „Pięćsetka” ma zaledwie 2,97 metra długości. Karoserię tego auta zaprojektował sam Dante Giacosa. Dwucylindrowy silnik chłodzony powietrzem umieszczono z tyłu a napęd jest przekazywany na tylną oś. Co ciekawe, nie zastosowano tu silnika dwusuwowego, montowanego w podobnych autach konkurencyjnych marek. Pierwsza wersja Fiata 500 osiągała moc 15 KM z 497 cm3 pojemności.

Do podstawowego wyposażenia należy rolldach. Stopniowo unowocześniano także wnętrze auta i dodawano coraz więcej elementów poprawiających komfort podróżowania. Produkcję zakończono w 1975 roku. Przez ostatnie trzy lata Fiat 500 występował w ofercie producenta równolegle ze swym następcą – modelem 126. Nasz model jest wzbogacony o zsynchronizowaną skrzynię biegów.

Ogółem wyprodukowano niemal 4 miliony egzemplarzy tego uroczego samochodu. Mimo tego jest dość poszukiwanym klasykiem – zwłaszcza od czasu debiutu nowoczesnej wersji Fiata 500. Z drugiej strony, w swojej ojczyźnie nadal można spotkać 500-tki służące jako samochód do codziennej jazdy.

3 osoby + kierowca

2 drzwiowe

Do sesji

Do ślubu

Opinie

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twoja opinia *